Pliszka - inżyniering przeciwpożarowy

Poradnik

Bezpieczny samochód – materiał ekspercki

Niejeden kierowca spotkał się z takim obrazkiem na drodze – samochód stojący na poboczu w kłębach dymu lub płomieniach i walczący bardziej z gaśnicą niż pożarem lub wręcz stojący bezradnie kierowca. Przy obecnym zaawansowaniu technologicznym i nagromadzeniu coraz większej ilości elementów pod maską samochodu, o wybuch ognia nietrudno. Często płomienie pojawiają się również wskutek stłuczki lub wypadku. W takich sytuacjach obowiązkowa, 1-kilogramowa gaśnica proszkowa, najczęściej nie wystarczy.

Rozwiązaniem jest oferowany przez nas system, który reaguje automatycznie na każde zarzewie ognia w komorze silnika, we wnętrzu pojazdu lub przy kołach – w zależności od tego, gdzie został zamontowany. Automatyczna Linia Samogasząca (ALS) to zbiornik ze środkiem gaśniczym i przewodem polimerowym, spełniającym jednocześnie funkcje detektora ognia i linii gaszącej. Opcjonalnie system możemy uzupełnić diodą na deskę rozdzielczą lub sygnalizatorem dźwiękowym, które poinformują kierowcę o prowadzonej akcji gaśniczej.

Aktywna Linia Samogasząca działa niezwykle prosto. Polimerowy przewód pęka w miejscu przegrzania i wyrzuca środek gaśniczy wprost na ogień. Zaletami systemu ALS są jego elastyczność (system można dostosować do wielkości zabezpieczanej powierzchni poprzez zwiększenie zbiornika i długości polimeru), brak zapotrzebowania na zasilanie zewnętrzne, działanie nawet przy silnej cyrkulacji powietrza, przy dużej wilgotności i zapyleniu zabezpieczanej przestrzeni.

Środkami gaśniczymi, które stosujemy w systemie ALS, są gaz FE-36™ (bezpieczny dla ludzi i środowiska zamiennik halonu 1211) lub pianotwórcza substancja typu AFFF. Nie powodują one zabrudzenia gaszonej powierzchni, dzięki czemu pozwalają uniknąć strat związanych z uszkodzeniem elementów mechanicznych i elektrycznych, jak to ma miejsce w przypadku proszku z obowiązkowej gaśnicy 1kg. Proszek składa się z tak drobnych cząsteczek, że wnikają one w szczeliny mechanizmów i mogą doprowadzić do ich uszkodzenia lub wcześniejszego zużycia. W przeciwieństwie do proszku, gaz FE-36™ odparowuje po akcji gaśniczej, a piana spływa po gaszonych powierzchniach podobnie jak środki stosowane do mycia samochodu czy komory silnika.

Dodatkowym zabezpieczeniem samochodu może być również gaśnica GH-2x z czystym środkiem gaśniczym FE-36™ lub spray gaśniczy. Te podręczne urządzenia gaszą substancjami używanymi w ALS, z tym, że musimy sterować nimi samodzielnie. Oba obsługuje się intuicyjnie. Dodatkowo spray, dzięki swoim niewielkim rozmiarom można wozić w bocznej przegródce drzwi lub schowku.

Znajdź konkretne rozwiązania dla Twojej branży:
Budownictwo Transport lądowy Transport morski Elektronika