Pliszka - inżyniering przeciwpożarowy

Poradnik

Fajerwerki pod kontrolą

Co roku powtarzane są podstawowe zasady bezpiecznego używania fajerwerków. Jednak równie często odnotowywane są wypadki i pożary, związane z niewłaściwym obchodzeniem się z pirotechniką. Za złamanie zakazu sprzedaży fajerwerków niepełnoletnim i odpalania ich w inne dni niż Sylwester, policja i straż miejska mogą wlepić mandat. Jednak, gdy z powodu niefrasobliwości wywołamy pożar, pretensje o straty możemy mieć tylko do siebie. Radzimy jak się zabezpieczyć.

Fajerwerki powinny być przechowywane w suchym miejscu, ale z dala od źródeł ciepła. Puszczanie sztucznych ogni trzeba zacząć od znalezienia otwartej przestrzeni. Najlepiej z dala od zabudowań, by nie trafić sobie lub sąsiadowi w okno, a także z dala od samochodów. Oczywistością jest nie celowanie w ludzi, ale uświadamiania nigdy za wiele. By nie zrobić krzywdy również sobie, trzeba uważnie przeczytać i zastosować się do instrukcji w języku polskim, która musi być dołączona do pirotechniki (w legalnych punktach sprzedaży instrukcja jest naklejana na fajerwerki). Nastolatki mogą odpalać sztuczne ognie tylko pod nadzorem dorosłych. Puszczający pirotechnikę nie powinni mieć ubrań ze sztucznych tkanin np. nylonu, bo są one łatwopalne.

- Pod żadnym pozorem nie odpalajmy fajerwerków w czterech ścianach, by zabawa Sylwestrowa nie skończyła się zalaniem mieszkania wodą przez strażaków. Dozwolone są jedynie zimne ognie. W przypadku jednak, gdy fajerwerki, zamiast efektownie wybuchnąć na niebie, zapalą się do domu, najważniejsze to nie tracić głowy - radzi Piotr Kozdra, ekspert ds. ochrony przeciwpożarowej w firmie PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy. - Zagasić zarzewie można szybko i skutecznie spray’em gaśniczym. Działa na zasadzie lakieru do włosów czy dezodorantu, wystarczy podejść do źródła ognia i psiknąć. Można również przykryć palące się przedmioty kocem gaśniczym, a jeśli nie mamy takiego to zwykłym kocem. Wówczas warto jednak zwilżyć go wodą. W ostateczności można jeszcze użyć gaśnicy samochodowej, ale zastosowany w niej proszek, choć skuteczny, zapewni nam sprzątanie na wiele, wiele godzin.

Przestrzegając tych kilku zasad bezpieczeństwa sprawimy, że fajerwerki dostarczą nam tylko przyjemnych wrażeń i widowiskowych efektów świetlnych na niebie. A sylwestrowa noc na długo jeszcze pozostanie wyłącznie miłym wspomnieniem.

Znajdź konkretne rozwiązania dla Twojej branży:
Budownictwo Transport lądowy Transport morski Elektronika